Pilates

Pilates dla każdego!

Chcesz wzmocnić ciało i poprawić elastyczność ? Dołącz do naszych zajęć pilates, niezależnie od poziomu zaawansowania.

Pilates to nazwa metody treningowej wymyślonej oraz opracowanej przez niemieckiego sportowca Josepha Pilatesa. Trening ten został opracowany na początku XX wieku i łączy w sobie elementy baletu, jogi oraz izometrycznych ćwiczeń siłowych. Takie zestawienie sprawia, że jest to bardzo uniwersalna metoda. Początkowo służyła do rehabilitowania rannych żołnierzy, którzy dzięki tego typu aktywności szybciej wracali do zdrowia. Obecnie pilates stanowi świetne narzędzie w rehabilitacji oraz prewencji kontuzji. Cieszy się olbrzymią popularnością, zwłaszcza wśród kobiet.

Na czym polega pilates? Charakterystyka tej metody jest bardzo obszerna, lecz oferuje ona ćwiczenia rozciągające oraz wzmacniające wykonywane w określony i w pełni kontrolowany sposób. Dzięki temu ten system ćwiczeń sprawdza się zarówno w przypadku rehabilitacji po urazach, jak i jako element uzupełniający w treningu specjalistycznym. Jest to rodzaj treningu wykonywanego w umiarkowanej intensywności przy jednoczesnej kontroli oddechu oraz koncentracji na dokładności wykonywanych ruchów. Wszystkie ruchy wykonywane są w sposób płynny, co umożliwia dodatkowo zwiększenie kontroli oraz świadomości własnego ciała.

#ruch #oddech #relaks #świadomość

Korzyści zdrowotne wynikające z regularnych treningów pilatesu są bardzo duże. Aktywność fizyczna wykonywana świadomie zawsze przynosi efekty, jednak metoda opracowana przez Pilatesa umożliwia poprawę jakości życia codziennego w sposób niewymagający wykonywania ciężkich ćwiczeń siłowych i jest dostępna dla każdego, niezależnie od stopnia sprawności.
Główne korzyści płynące z treningu pilates: wzmacnia wszystkie grupy mięśniowe, uelastycznia tkanki, zmniejszając ryzyko ich uszkodzenia, pozwala rozciągnąć mięśnie i zwiększyć zakres ruchu, przyczynia się do poprawy postawy, niweluje bóle kręgosłupa, poprawia krążenie krwi, treningi umożliwiają poprawę nastroju.

Do przeciwwskazań należą: pierwszy trymestr ciąży ze względu, że to w tym okresie istnieje największe ryzyko związane z poronieniem, problemy z niestabilnością ciśnienia krwi, zakrzepica oraz ostre stany zapalne, przepuklina dyskowa, kręgozmyk, okres bezpośrednio po złamaniach oraz przebytych operacjach, osteoporoza.

#ruch #oddech #relaks #świadomość